Chałwa – właściwości, skład i rodzaje

Chałwa – właściwości, skład i rodzaje

Pod nieco tajemniczo brzmiącą nazwą „chałwa” kryje się znany, nieco egzotyczny specjał, który pokochała również Europa. Specyficzny smak, jaki powstaje w procesie produkcji tego ekskluzywnego i odżywczego smakołyku, zachwyca i dodaje energii. Kiedy raz się ją pozna, trudno się od niej oderwać.

Dzisiaj chałwa znana jest na całym świecie w przeróżnych odmianach i gatunkach. Zanim sięgniesz po nasze najlepsze produkty w tej kategorii, możesz się nieco więcej dowiedzieć o chałwie – pochodzeniu tego oryginalnego przysmaku, rodzajach i właściwościach.

Czym jest chałwa?

Podstawą opowieści o tym przysmaku jest pytanie o chałwę: co to i skąd się wzięła nie tylko na naszym kontynencie, ale w ogóle, w jaki sposób zrodziła się idea jej produkcji? Jej korzenie sięgają starożytnego Babilonu, chociaż za macierzysty kraj pochodzenia ostatecznie uważa się Indie. Do Europy przywędrowała dopiero z początkiem XX wieku, jednak zagościła w niej na dobre – do dzisiaj doczekała się licznych przeróbek pod względem składu, modyfikacji i ulepszeń. Interesujące w jej przypadku jest nie tylko to, jak powstaje chałwa, ale również, a może przede wszystkim – z czego robi się chałwę.

Specyficzny i trudny do pomylenia z czymkolwiek innym smak chałwa zawdzięcza sezamowi – produkowana jest bowiem ze zmiażdżonych nasion jego najlepszych gatunków. Tradycyjnie przygotowywana chałwa wytwarzana była z dwóch głównych składników: nasion sezamu oraz masy karmelowej – takie zestawienie pozwalało stworzyć produkt niezwykle słodki, a jednocześnie odżywczy i syty ze względu na dużą ilość cukru i tłuszczu zawartych w użytych do produkcji komponentach. Obecnie z takiej receptury korzystają już tylko tureccy i irańscy wytwórcy tego przysmaku. Chałwa dzisiaj swój skład ma w dużej mierze zmieniany i dopasowywany do aktualnych trendów, mód czy smaków ówczesnych konsumentów.

Dzisiejsza chałwa – z czego produkuje się najlepsze sezamowe słodycze?

W dalszym ciągu, gdyby zapytać, z czego zrobiona jest chałwa, odpowiedź będzie podobna. Absolutną podstawą do stworzenia tego niepowtarzalnego, aromatycznego smakołyku w wersji tradycyjnej, jest najlepszej jakości sezam. Zgodnie z zasadami produkcji może być zarówno krucha, jak i półpłynna, ze względu na zmienną ilość dodawanego do oryginału miodu. Nie jest to natomiast jedyna wersja, z jaką można spotkać się na rynku. Równie popularne są południowoazjatyckie propozycje, bazujące na kaszy mannie, afgańskie i hinduskie wersje na bazie semoliny, greckie – ze skrobi kukurydzianej. Najbardziej jednak wyróżnia się tradycyjna, hinduska chałwa, którą przygotowuje się na podstawie gotowanej w mleku tartej marchewki i odpowiedniej kompozycji przypraw. W Polsce dość popularne są propozycje zza wschodniej granicy – rosyjskie i ukraińskie. Z czego jest chałwa ukraińska? Zarówno ona, jak i jej rosyjski odpowiednik, produkowana jest na bazie nasion słonecznika, maku lub orzechów. Najczęściej też słodycze te są wzbogacane mieszanką bakalii i aromatycznych olejków. Te ostatnie – smaki waniliowe, czekoladowe czy pistacjowe – można znaleźć także w wyrabianych w Turcji rodzimych produktach.

Czy warto jeść chałwę?

Biorąc pod uwagę bogactwo rodzajów i ilość możliwości – która chałwa jest zdrowa? Według specjalistów od żywienia każda chałwa wytwarzana na bazie naturalnych, ekologicznych nasion oraz orzechów jest źródłem cennych składników odżywczych, minerałów oraz dużej ilości witamin. Mimo sporej kaloryczności cechuje chałwę średni indeks glikemiczny, wynoszący 60. To w dalszym ciągu ten rodzaj słodyczy, na który można sobie pozwolić ze względu na całą masę pozytywnych stron związanych z ich zjedzeniem i właściwości, jakimi wykazuje się chociażby królujący w ich produkcji sezam. Poza tradycyjnymi odmianami warto zwrócić uwagę na te wytwarzane ze słonecznika, bogate w między innymi witaminę B1, migdałowe – „napakowane” magnezem i potasem, pistacjowe, w których można znaleźć witaminę B6, miedź, magnez, potas i fosfor. Zwracając uwagę, z czego jest chałwa, jednocześnie wybierasz zestaw konkretnych, dobroczynnych składników.

Biorąc pod uwagę dzisiejszy skład chałwy, jej kaloryczność czy nawet spore ilości tłuszczu, warto chociaż od czasu do czasu sięgnąć po te doskonałe w smaku słodycze. Przywodzą one na myśl egzotyczne wyprawy, pozwalają cieszyć się wyszukanym smakiem, a jednocześnie pozytywnie wpływają na organizm.

W naszym sklepie znajdziesz wszystkie najciekawsze gatunki i odmiany chałwy, aby poczuć najlepsze smaki zebrane z całego, wielkiego świata.

Kategorie: Artykuły