Kim jesteśmy

Jesteśmy liderem w swojej kategorii, jednym z największych producentów sezamków i chałwy w Polsce oraz Europie. Ponadto firma jest znanym eksporterem innych polskich wyrobów cukierniczych, takich jak krówki.

Nasza historia

W kwietniu 1945 roku inżynierowie J. Serwaczyk i T. Tarasiewicz założyli przedsiębiorstwo wytwarzające sztuczny miód, nazywając je Zakładami Przemysłowymi Optima. Choć dziś profil produkcji się zmienił, zakład przy ul. Struga 61 w budynku dawnej fabryki włókienniczej wciąż funkcjonuje, a słodka historia się toczy.

1945

W kwietniu 1945 roku inżynierowie J. Serwaczyk i T. Tarasiewicz zakładają przedsiębiorstwo wytwarzające sztuczny miód - Zakłady Przemysłowe „Optima”. Zakłady zlokalizowano w Łodzi przy ul. A. Struga 61 w budynku dawnej fabryki włókienniczej Kindermanna.

Przedsiębiorstwo przechodzi na własność Skarbu Państwa – Państwowe Zakłady Przemysłowe „Optima”.

1946

1950

Zakład powiększa się poprzez przejmowanie mniejszych fabryk i wytwórni cukierniczych na terenie Łodzi. Zaczynają się inwestycje i rozbudowa parku maszynowego, poszerza się asortyment wyrobów cukierniczych.

Stały wzrost przez modernizację maszyn.

1954 - 1958

1958

Rozpoczęcie produkcji eksportowej do Anglii, NRF, Francji, USA, Kanady, ZSRR: chałwa, sezamki, krówki, cukierki, drażetki, dropsy.

Otwarta pierwsza w Polsce probiernia chałwy w Łodzi obsługiwana przez „Optimę”.

1959

1971

Rozpoczęcie sprzedaży Sesame Snaps do Kanady. Dziś marka jest liderem rynku w Kanadzie.

W grudniu 1990 roku „Optima” dołącza do grupy Agros Holding. To kamień milowy w rozwoju firmy. Znacząco zwiększa się sprzedaż na rynkach zagranicznych i na rynku krajowym. W roku 1993 przeprowadzono prywatyzację przedsiębiorstwa państwowego Z.P.C. "Optima". Utworzono spółkę z większościowym udziałem Agros Holding pod nazwą Z.P.C. "Optima" Sp. z o.o.

1990 - 1993

1994 - 1995

W 1994 roku spółka z o.o. przekształca się w spółkę akcyjną, a w roku 1995 przyjmuje nazwę głównego akcjonariusza - Z.P.C. "Agros-Optima" S.A. Przedsiębiorstwo intensywnie inwestuje i rozbudowuje się.

Spółka zostaje kupiona przez prywatnego przedsiębiorcę.

2002

2004

We wrześniu 2004 roku zmienia nazwę na Zakłady Przemysłu Cukierniczego "Unitop-Optima" S.A.

W styczniu 2018 roku „Unitop-Optima” i Agros Trading Confectionary stają się częścią grupy Bounty Brands. Z początkiem lipca 2018 roku spółka przyjmuje nazwę Unitop Sp. z o.o. W 2019 Kolejne przekształcenia w spółce, w wyniku których mBank przejmuje udziały w firmie. Słodka historia toczy się dalej!

2018 - 2019

Tradycja i jakość od 1945 roku

Od 1945 roku w samym sercu Łodzi unosi się zapach kuszącej słodkości z naszej fabryki, która jest znana z dbałości o tradycję i jakość wyrobów sezamowych.

Najwyższa jakość naszych produktów wynika z wysokich wymagań dotyczących jakości surowców i gotowych wyrobów oraz eksperckiej wiedzy i pasji ludzi, którzy tu pracują od lat. Dzięki temu możemy pochwalić się międzynarodowym certyfikatem jakości IFS (najwyższy poziom) oraz certyfikatem Koszer.

Przykładamy szczególną wagę do selekcji upraw pozyskiwanego sezamu. Dla nas surowiec musi cechować się czystością większą niż standardowo w branży – wystarczy jeden kamyk na kilkutonową dostawę, by jej nie przyjąć.

Do produkcji sezamków wybieramy m.in. ziarno afrykańskie znane ze słodkiego smaku i jakości, a dodatkowo prażymy je przed produkcją przekąski – co korzystnie wpływa na jej smak, a nie jest to regułą wśród producentów.

Wielkość ziarenek dla produkcji sezamków jest również istotna. Dlatego wybieramy tylko te większe i pełniejsze, a to sprawia, że sezamki są wyjątkowo chrupkie.

Chałwę wyrabiamy z ziarna zmielonego do postaci tahini. Produkując ją, dodatkowo zwracamy jeszcze większą uwagę na odpowiednią barwę sezamu i gęstość powstałej z ziarna masy. Nawet kilka ciemniejszych ziarenek może niekorzystnie wpłynąć na finalny kolor produktu, dlatego ten parametr jest tak ważny, aby zachować pełnię smaku i jakości chałwy, którą do dziś wyrabiamy ręcznie

Certyfikaty

Nasze Marki

Amki® Snacks to nowoczesna marka parasolowa pod której firma buduje swoje portfolio w Polsce i innych krajach. Marka została stworzona w Polsce i jest obecna na rynku od 2006 r. Niedługo po tym Amki były dostępne już w innych krajach w Europie oraz w USA. Nazwa budzi „smaczne” i przyjemne skojarzenia (kto z nas nie mówił „am!” podczas zajadania przysmaków w młodości?), a jednocześnie to skrót od słowa „sezamki”.

W Polsce produkty marki zdobyli kilka wyróżnień branżowych i konsumenckich.
www.amkisnacks.com

Sesame Snaps® to jedna z flagowych marek Unitop z wiodącą pozycją rynkową na rynku Kanadyjskim. Już od lat 70 aż do dziś marka cieszy się szczególnym zaufaniem oraz miłością konsumentów. Marka została wyznacznikiem wysokich standardów i trendów dla całej kategorii, a jej produkty są cenione za swój wyjątkowy smak i jakość.
www.sesamesnaps.ca

Sezme Sesame Snaps to marka sezamków z długoletnią historią bardziej znana i lubiana w regionie Bliskiego Wschodu.

Luxury Cream Fudge to jedna z kultowych marek Unitop zarejestrowana w 1966 roku i znana głównie w Królestwie Arabii Saudyjskiej. Pyszny i niepowtarzalny smak naszej krówki, zrobionej z wykorzystaniem prawdziwego masła, oraz kultowe pomarańczowe pudełko podbiły serca milionów konsumentów w Królestwie Arabii Saudyjskiej, którzy do dziś postrzegają naszą markę i produkt jako flagowe w swojej kategorii. Produkt zdobywa najwyższe oceny w badaniach sensorycznych oraz niezależnych plebiscytach konsumenckich w Arabii Saudyjskiej.
https://www.instagram.com/halawabagara/

Chałwa Unitop jest wyrabiana ręcznie. Dzięki temu zachowuje najwyższą jakość, swój oryginalny smak oraz charakterystyczną włóknistą konsystencję – czyli to, co konsumenci cenią w chałwie najbardziej.

Społeczna odpowiedzialność

Jako jeden z największych producentów chałwy i sezamków w Europie, przestrzegamy zasad dbania o środowisko. Opakowania wszystkich naszych linii produktowych nadają się do recyklingu, to dla nas bardzo ważne. W produkcji zrezygnowaliśmy też z wykorzystywania oleju palmowego, gdyż jego produkcja niewątpliwie szkodzi globalnemu środowisku.

Jako łódzki producent wspieramy przede wszystkim lokalne społeczeństwo. Nasze przekąski systematycznie przekazujemy do łódzkich domów dziecka czy fundacji zajmujących się pomocą kierowaną do dzieci. Wspieramy również miejscowych pasjonatów zdrowszego i aktywnego stylu życia przekazując produkty na rożne lokalne imprezy i inicjatywy.

Pracuj z nami

Szukasz pewnej pracy na lata? W firmie z tradycjami i ugruntowaną pozycją na rynku?

Dołącz do nas, do rodzimej firmy, w której liczą się ludzie i ich rozwój zawodowy. Z przyjemnością podzielimy się z Tobą wiedzą, pasją i doświadczeniem. Wartościami, dzięki którym razem wzrastamy w kulturze organizacyjnej opartej o jakość i tradycję oraz nieustanne dążenie do doskonałości. Sprawdź nasze aktualne oferty pracy. Natomiast jeśli nie masz doświadczenia a chcesz się rozwijać i nie boisz się uczyć – zapraszamy – mamy skuteczne programy wdrożenia do nowych zadań.

Napisz do nas praca@unitop.com.pl albo zadzwoń +48 668 886 230.

Nasze aktualne oferty pracy znajdziesz na pracuj.pl